Modlitwa różańcowa

Miesiąc październik jest szczególnie poświęcony odmawianiu Różańca świętego, ale jest to modlitwa, którą zaleca się odmawiać prywatnie przez cały rok, bo jest w nim niezwykła siła.

Święty Ojciec Pio z Pietrelciny nieustannie odmawiał Różaniec. Jego współbracia wspominają go jako rozmodlonego brata. Już samo imię „Pio” znaczy „pobożny”. On zaś mawiał o sobie, że jest zwykłym bratem, który się modli. Zachęcał wszystkie swoje duchowe dzieci do praktykowania modlitwy różańcowej: „Kochajcie Maryję. Odmawiajcie Różaniec. Błogosławiona Matka Boga niech króluje w waszych sercach”. W jego ręku prawie zawsze znajdował się różaniec. Dzięki tej modlitwie przeżywał swój dzień w obecności Matki Bożej, zawierzając Jej wszystkie swoje sprawy oraz osoby, które spotykał. Wskazywał na Różaniec jako na skuteczną broń w walce ze złym duchem i jego pokusami. Ojciec Honorat z San Giovanni Rotondo wspomina, że Ojciec Pio pokazując trzymany w ręku różaniec powiedział: „Tą »bronią« zwycięża się we wszystkich bitwach”. Natomiast Ojcu Aleksemu Parente, który pytał Ojca Pio dlaczego zawsze odmawia właśnie Różaniec, a nie inne modlitwy tak odpowiedział: „Ponieważ Matka Najświętsza nigdy nie odmówiła mi ani jednej łaski, o którą prosiłem odmawiając Różaniec”. Także i dziś Ojciec Pio kieruje do nas słowa: „Kochajcie Maryję i sprawcie, by inni Ją kochali. Odmawiajcie Różaniec, odmawiajcie go zawsze”.

Podobnie i bł. Jan Paweł II kochał modlitwę różańcową. Ogłosił nawet na przełomie 2002 i 2003 r. Rok Różańca Świętego i napisał z tej okazji list o Różańcu Rosarium Virginis Mariae. Każdemu kogo spotykał wręczał w prezencie różaniec. Rozdawał je królom, głowom państw i zwykłym ludziom. Rozdał ich setki tysięcy. W w/w liście napisał: „Odmawianie Różańca nie jest niczym innym jak kontemplowaniem wraz z Maryją Oblicza Jezusa” (Rosarium Virginis Mariae, nr 3). Modlitwa różańcowa uczy nas rozważania poszczególnych wydarzeń z życia Pana Jezusa oczyma i sercem Jego Niepokalanej Matki. Niektórzy nazywają modlitwę różańcową streszczeniem Ewangelii, bo w swej istocie jest rozważaniem wydarzeń ewangelicznych: radosnych – związanych z dzieciństwem Pana Jezusa, światła – związanych z Jego życiem publicznym, bolesnych – dotyczących Jego męki i śmierci oraz chwalebnych – od Zmartwychwstania aż po ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny. Tak modlili się święci. Tak modlił się nasz polski Papież, tak modlił się św. Ojciec Pio. Niech październik stanie się okazją dla wielu z nas, by wziąć w dłonie różaniec i modlić się...