Czarna Madonna w pielgrzymce do Ojca Pio

 

Podczas, gdy Polska świętowała 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, 11 listopada do San Giovanni Rotondo, miasta św. Ojca Pio zawitała kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. 

Maryja 

Tłumy mieszkańców zgromadziły się, aby przywitać Maryję w Jej Jasnogórskim wizerunku. Natychmiast po przybyciu emerytowany biskup diecezji Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo, abp Domenico D’Ambrosio, przywitał Maryję słowami: „To ewidentne, że Czarna Madonna jest dziś pośród nas, bo był tu św. Jan Paweł II, który już od dzieciństwa naznaczony był obecnością tej Matki, która w jakiś sposób zastąpiła jego ziemską matkę, którą utracił, gdy był mały. Pomyślmy ile razy Jan Paweł II modlił się przed obliczem Czarnej Madonny, zwłaszcza podczas papieskich pielgrzymek do Polski. Polacy z każdej polskiej diecezji, co roku, pieszo idą na Jasną Górę, robią tysiące kilometrów. O Matko Najświętsza, błogosław temu narodowi, który Tobie się poświęcił! Jak św. Ojciec Pio modlił się do Ciebie, tak i my na tym miejscu chcemy się do Ciebie uciekać. Jesteś Matką wszystkich i pragniemy, aby Twoja obecność umocniła naszą więź z Jezusem Chrystusem”.

Następnie obraz, wieziony w procesji specjalnym samochodem, swoją obecnością pobłogosławił ulice San Giovanni Rotondo i jego mieszkańców. Przed Urzędem Gminy Burmistrz Michele Crisetti przywitał Maryję w Jej cudownym wizerunku w imieniu władz cywilnych: „”W Polsce tysiące Polaków pieszo pielgrzymuje do Czarnej Madonny, a dziś Maryja przybyła w pielgrzymce do nas. Przyjmujemy Ją nie tylko z wdzięcznością, ale też z nadzieją, że te piętnaście dni Jej obecności tutaj będą dniami refleksji, wzrostu naszej wiary i poczucia przynależności do wspólnoty katolików. Dziś z pewnością realizuje się ważny moment naszej historii. Miasto San Giovanni Rotondo czuje się zaszczycone, że może gościć Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej”.

S. Anna Maria Magdalena AJC