Być przyjacielem Boga

s. M. Agnieszka Madej AJC

„Być przyjacielem Boga to...”, tak były zatytułowane tegoroczne rekolekcje dla dzieci, które odbyły się w naszej wspólnocie w Częstochowie. Rozpoczęły się 28 lipca po południu a skończyły 2 sierpnia rano. Uczestniczyło w nich dwanaścioro dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

Temat rekolekcji zdaje się nie być skończony, a to dlatego, iż każdego dnia w miejsce kropeczek wstawiany był jego dalszy ciąg. Wspólnie z dziećmi na codziennych katechezach rozważaliśmy co to jest przyjaźń, co to znaczy być przyjacielem Boga, kto to jest prawdziwy przyjaciel itp. Aktywności ze strony dzieci nie brakowało, temat przyjaźni jest im bardzo bliski i mają dużo do powiedzenia.

Nasi mali uczestnicy chętnie i punktualnie przychodzili do kaplicy na wspólną modlitwę, z ich też inicjatywy odmawialiśmy modlitwę „Anioł Pański”. Zapraszał nas do tego dźwięk południowych dzwonów, przerywaliśmy wówczas zabawę, zajęcia plastyczne czy też grę i wspólnie się modliliśmy. Dzieci brały czynny udział w koronce do Miłosierdzia Bożego, czasami wydawało się, że robią wyścigi, kto pierwszy, aby poprowadzić dziesiątkę.  

A o tym co było i jak było opowiadają oni sami:   

 

„Przeżyłam te dni bardzo fajnie, było bardzo ciekawie i miło. Dużo różnych fajnych rzeczy, nagród, zawodów sportowych, zabaw, rysunków, obrazków i koszyczków. Katechezy były bardzo ciekawe. Najbardziej podobała mi się katecheza pt.”Być przyjacielem Boga to umieć przebaczać”. Były filmy, modlitwy, Droga Krzyżowa, śpiewaliśmy różne piosenki, o 1500 odmawialiśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego, było codzienne wystawienie Najświętrzego Sakramentu, podczas którego modliliśmy się w różnych intencjach dziesiątkiem różańca. W czwartek była Msza Św., na której Ojciec Wojciech rozdał nam modlitwę do Ducha Św., którą odmawiał Jan Paweł II i powiedział żebyśmy i my ją odmawiali” (Wiktoria, lat 10).

 

„Bardzo podobały mi się codzienne katechezy prowadzone przez siostry i wspólne oglądanie filmów nawiązujących do tematu katechezy. Z zabaw najbardziej polubiłem zabawę w krzesła. Z wykonywanych wspólnie prac najbardziej podobało mi się wykonywanie bransoletek. Bardzo dziękuję siostrom za rekolekcje, za ich zaangażowanie,  serdeczność, uśmiech i wielką cierpliwość” (Jurek, lat 11).

 

„W czasie pobytu na rekolekcjach bardzo podobało mi się codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu i moment kiedy mogliśmy powierzać nasze sprawy Panu Jezusowi, podobała mi się Msza Święta celebrowana przez O. Wojciecha i Droga Krzyżowa. Z zabaw polubiłem zabawę w Indian, wspólne przygotowywanie strojów i malowanie twarzy do tej zabawy. Spodobało mi się również  wykonywanie bransoletek. Dziękuję siostrom za wszystko co dla nas zrobiły w tym czasie naszych rekolekcji” (Michałek, lat 9).

 

„Podobała mi się scenka jak s. Karolina kłamała Paolę. Nie jest dobrze kłamać. Podobały mi się też inne katechezy i jak ksiądz był, bo odprawił Mszę św. i szliśmy w procesji. Podobało mi się, że były nowe dzieci, nie tylko te z tamtego roku, i że jeden chłopiec grał na gitarze. I jeszcze, że byliśmy Jasnej Górze. Podobał mi się obraz Maryi, ale bolały mnie kolana, bo szliśmy na kolanach. Siostra mówiła nam, że Maryję uderzyli źli ludzie ” (Klara, lat 8).

 

„W czasie rekolekcji zachwyciła mnie bardzo Droga Krzyżowa i spotkanie z Matką Bożą na Jasnej Górze. Z zabaw spodobała mi się bardzo zabawa w ciepło-zimno, zabawa w krzesła, wykonywanie bransoletek i wspólne przygotowywanie własnych teczek na nasze prace, które wykonywaliśmy podczas rekolekcji. Bardzo dziękuję siostrom za wspaniałe rekolekcje i za niezapomniane chwile. Nie mogę się doczekać rekolekcji w przyszłym roku” (Faustynka, lat 7).

 

„Podobało mi się bardzo u sióstr, bo robiliśmy dużo prac, otrzymywaliśmy również nagrody. Cieszyłam się bardzo z wycieczki na Jasną Górę z tego, że mogliśmy się modlić w kaplicy przed Matką Bożą” (Weronika, lat 8).

 

„Podobało mi się bardzo, ale niektóre rzeczy mi się nie podobały np. jak dostałam piłką w głowę, jak trafił we mnie samolot i jak dostałam gniotkiem w policzek. Najbardziej podobały mi się prace plastyczne i katechezy, codziennie był inny temat i również podobały mi się bajki, a najbardziej „Pinokio” i „Epoka lodowcowa”. Smakowały mi lody w wafelku” (Dominika, lat 7).

 

„Najbardziej podobały mi się zawody sportowe i dzień Indian. Podobała mi się katecheza o Józefie egipskim, podczas której, rozmawialiśmy o przebaczeniu. Nauczyłem się, że jak ktoś wyrządzi nam krzywdę to trzeba mu przebaczyć” (Patryk, lat 8).

 

„Było bardzo fajnie. Podobało mi się wszystko, ogólnie jestem bardzo zadowolona i chciałabym, żeby te rekolekcje odbyły się również w przyszłym roku. Podobała mi się wycieczka na Jasną Górę, mogliśmy wejść do kaplicy, blisko obrazu i pomodlić się do Maryi. Najbardziej podobała mi się katecheza o mówieniu prawdy i o przebaczeniu. Trzeba zawsze mówić prawdę, nie kłamać i przebaczać jak ktoś nam coś zrobi przykrego” (Julia, lat 11).

 

„Podobało mi się bardzo u sióstr. Najbardziej robienie prac, bransoletek, podobały mi się również katechezy i filmy. Katecheza o przebaczaniu była bardzo ładna. Nauczyłam się, że trzeba przebaczać innym. Również katecheza o mówieniu prawdy. Trzeba zawsze mówić prawdę, bo nie zostanie nam nic (nawiązuje do scenki). Nie wolno kłamać bo to jest grzech” (Ola lat 9).

 

„Podobało mi się!!! Wszystko mi się podobało!!! Najbardziej mi się podobała zabawa: ja cię wzywam” (Viktoria, lat 6).

 

„Podobało mi się bardzo. Najbardziej zabawa w Indian, robienie bransoletek. Podobała mi się codzienna modlitwa w kaplicy. Najbardziej utkwiła mi w pamięci katecheza o przebaczeniu. Nie trzeba od razu się obrażać tylko przebaczyć” (Mateusz, lat 10).