Wartość miłości, wartość cierpienia


Każde przeżywane przez człowieka cierpienie wywołuje sprzeciw jego natury. Nie chcemy cierpieć. Ludzie w obliczu bólu zajmują różne postawy. Ból może rodzić dobro lub zło. Niektórzy potrafią wykorzystać je łącząc z Męką Chrystusową i ofiarowując Ojcu, a inni oskarżają Boga uważając Go winnym doświadczanych cierpień. Dlaczego cierpimy i jakie jest znaczenie cierpienia w naszym życiu? Czy cierpienie koniecznie trzeba traktować jak zło, a nawet przekleństwo?

Świadectwo

 

Joanna Szyłak

 

Tegoroczne rekolekcje dla „Współpracujących” odbyły się w domu Sióstr „Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego”, gdzie zebraliśmy się na wspólnym trwaniu przy Bogu. Choć przez kilka dni mogliśmy poczuć rytm życia zakonnego. Temat tegorocznych rekolekcji brzmiał: „Wiem komu uwierzyłem (2Tm 1,12 ). Rozważania o wierze i świadkach wiary u progu Roku Wiary” , gdyż właśnie za kilka dni - 11 października – miał się rozpocząć ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI Rok Wiary.

Modlitwa różańcowa

Miesiąc październik jest szczególnie poświęcony odmawianiu Różańca świętego, ale jest to modlitwa, którą zaleca się odmawiać prywatnie przez cały rok, bo jest w nim niezwykła siła.

Stygmatyzacja

 


Stygmatyzacja jest to szczególny dar upodabniający stygmatyka do Ukrzyżowanego Mistrza. Fenomen ten występuje jedynie u katolików (zarówno u osób duchownych jak i świeckich). Z historii chrześcijaństwa wiemy o stygmatach św. Franciszka. Otrzymał je na dwa lata przed śmiercią. Liczni chorzy po dotknięciu jego stygmatów odzyskiwali zdrowie. On sam wszystkie cierpienia, których doświadczał (nie tylko te związane ze stygmatami) uważał za dar Boży i dziękował Bogu, że uznał go za godnego uczestnictwa w Męce Chrystusowej.

Św. Józef

s. Maria Olga Kanafa AJC

 

Św. Józef jest Świętym wyjątkowym, aczkolwiek w dzisiejszych czasach może trochę zapomnianym i niedocenianym. Być może dlatego, że jest mało zrozumianym i „efektownym”. A jednak to on miał szczęście żyć na co dzień u boku Jezusa i Maryi!

 

 

Powołanie

Czy to możliwe, by dzisiejsze dziewczęta, porzucając możliwości, jakie oferuje im świat, poświęciły się Panu w Zgromadzeniu Zakonnym?

Od Bożego Narodzenia do Trzech Króli i Uroczystości Świętej Rodziny

S. Anna Maria Magdalena Kołoch AJC

Boże Narodzenie! Któż z nas nie lubi tych ciepłych, rodzinnych, choinkowych świąt! Boże Narodzenie! Ile wspomnień z dzieciństwa!

Najpierw długie, niekończące się oczekiwanie: codzienne maszerowanie wcześnie rano, jeszcze przed szkołą, z lampionem na roraty (przychodziła cała klasa), postanowienie adwentowe, zawsze to samo: nie jeść cukierków (co za wyrzeczenie w dobie pustych półek sklepowych!), pomaganie w przedświątecznych porządkach…

A potem wigilia: ubieranie choinki, gotowanie świątecznych potraw i wreszcie wspólna wieczerza wigilijna, łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewnie kolęd (tata swoim niskim, pięknym basem wtórował naszym kobiecym i dziewczęcym głosom), i prezenty, bardzo skromne, ale ileż dające radości! I wreszcie Pasterka, zawsze w towarzystwie taty, bo mama zostawała w domu z młodszym rodzeństwem.

Oczekiwanie na Boże Narodzenie

Już ostatnie chwile Adwentu. Boże Narodzenie zbliża się szybko. Zadbajmy o to, by Jezus zastał nas czuwającymi, by nie powtórzyła się sytuacja z Betlejem, gdzie na Jezusa nikt nie czekał. Wtedy nie było dla Niego miejsca w żadnym domu, był odepchnięty, wzgardzony. Jako Bóg przyszedł, aby nas zbawić właśnie na drodze odrzucenia i cierpienia. Brakowało wielu rzeczy w Jego domu, ale nie brakowało najważniejszego: miłości.

Maryja jest mistrzynią, od której powinnyśmy się tego uczyć. Ona oczekiwała na Jezusa dziewięć miesięcy, oczekiwała z przejęciem wypełnienia się Jego misji, oczekiwała także w Wieczerniku z Apostołami na Ducha Świętego. Jej czuwanie obrazuje wielkość Jej świętości, miłości oraz gotowości pełnienia woli Bożej. Czy i my jesteśmy tak gotowymi? Gdyby teraz Maryja i Józef szukali miejsca na założenie domu dla Jezusa czy wybraliby mój? Czy wybraliby moje serce na stajenkę? Czy znalazłoby się w nim dla nich miejsce?


Więcej artykułów:

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]