Św. Józef

s. Maria Olga Kanafa AJC

 

Św. Józef jest Świętym wyjątkowym, aczkolwiek w dzisiejszych czasach może trochę zapomnianym i niedocenianym. Być może dlatego, że jest mało zrozumianym i „efektownym”. A jednak to on miał szczęście żyć na co dzień u boku Jezusa i Maryi!

 

 

Powołanie

Czy to możliwe, by dzisiejsze dziewczęta, porzucając możliwości, jakie oferuje im świat, poświęciły się Panu w Zgromadzeniu Zakonnym?

Od Bożego Narodzenia do Trzech Króli i Uroczystości Świętej Rodziny

S. Anna Maria Magdalena Kołoch AJC

Boże Narodzenie! Któż z nas nie lubi tych ciepłych, rodzinnych, choinkowych świąt! Boże Narodzenie! Ile wspomnień z dzieciństwa!

Najpierw długie, niekończące się oczekiwanie: codzienne maszerowanie wcześnie rano, jeszcze przed szkołą, z lampionem na roraty (przychodziła cała klasa), postanowienie adwentowe, zawsze to samo: nie jeść cukierków (co za wyrzeczenie w dobie pustych półek sklepowych!), pomaganie w przedświątecznych porządkach…

A potem wigilia: ubieranie choinki, gotowanie świątecznych potraw i wreszcie wspólna wieczerza wigilijna, łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewnie kolęd (tata swoim niskim, pięknym basem wtórował naszym kobiecym i dziewczęcym głosom), i prezenty, bardzo skromne, ale ileż dające radości! I wreszcie Pasterka, zawsze w towarzystwie taty, bo mama zostawała w domu z młodszym rodzeństwem.

Oczekiwanie na Boże Narodzenie

Już ostatnie chwile Adwentu. Boże Narodzenie zbliża się szybko. Zadbajmy o to, by Jezus zastał nas czuwającymi, by nie powtórzyła się sytuacja z Betlejem, gdzie na Jezusa nikt nie czekał. Wtedy nie było dla Niego miejsca w żadnym domu, był odepchnięty, wzgardzony. Jako Bóg przyszedł, aby nas zbawić właśnie na drodze odrzucenia i cierpienia. Brakowało wielu rzeczy w Jego domu, ale nie brakowało najważniejszego: miłości.

Maryja jest mistrzynią, od której powinnyśmy się tego uczyć. Ona oczekiwała na Jezusa dziewięć miesięcy, oczekiwała z przejęciem wypełnienia się Jego misji, oczekiwała także w Wieczerniku z Apostołami na Ducha Świętego. Jej czuwanie obrazuje wielkość Jej świętości, miłości oraz gotowości pełnienia woli Bożej. Czy i my jesteśmy tak gotowymi? Gdyby teraz Maryja i Józef szukali miejsca na założenie domu dla Jezusa czy wybraliby mój? Czy wybraliby moje serce na stajenkę? Czy znalazłoby się w nim dla nich miejsce?

Kurs formacyjny dla "Współpracujących"

S. Maria Olga Kanafa AJC

 

We wspomnienie świętych Archaniołów, 29. września br., rozpoczął się pięciodniowy kurs formacyjny dla Współpracujących Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Kurs miał miejsce w „Domu Maryi” w Częstochowie. Uczestniczki kursu przyjechały z różnych regionów Polski, a także z zagranicy.

Kurs rozpoczął się wieczorem celebracją Mszy Św. Następne dni przebiegały w skupieniu na słuchaniu konferencji oraz na modlitwie wspólnej i indywidualnej przed Najświętszym Sakramentem.

Cieszymy się, że uczestniczki naszego kursu formacyjnego zdołały się wyciszyć, ponieważ, jak uczą święci, dopiero w cichości serca Bóg może być usłyszany. W dzisiejszym świecie trudno o ciszę, a może jeszcze trudniej o chwilę odpoczynku i refleksji nad własnym życiem. Może dlatego coraz większa liczba osób szuka odosobnienia i wytchnienia w klasztorach czy opactwach. Pragnęłyśmy stworzyć dla uczestniczek naszego kursu możliwość wyciszenia wewnętrznego, oderwania się od kłopotów dnia codziennego, od wiru obowiązków, by mogły wejść w osobisty dialog z Bogiem.

 

Uwierzyć Bogu

S. Maria Karolina Pacześniak AJC

 

Wielu świętych np. św. o. Pio, Jan Paweł II czy starotestamentalny Abraham, są przewodnikami w wierze i swoim życiem świadczą o tym, że poznali Prawdę - Jezusa. Abraham, nasz ojciec w wierze zaufał Bogu i pozwolił Mu, by pokierował jego życiem. Opuścił kraj zostawiając swoje ludzkie zabezpieczenia i zgadzając się na bycie nikim pośród obcego narodu. To właśnie stanowiło moment rozpoczynający nową przygodę z Bogiem - kroczenie nową drogą wiary. Abraham słuchał Boga i był mu posłuszny, co wypływało z jego relacji do Pana Wszechświata bazującej na zaufaniu. Możemy i my postawić sobie pytanie: czy temu Bogu, w którego wierzę, mogę zaufać? I na ile? Ważne w postawie Abrahama było to, że zachowywał się wobec Boga jak ktoś, kto jest pewny, że jest przez Niego kochany. Abraham zaakceptował swoje powołanie i sposób, w jaki Bóg prowadził go przez życie, chociaż mogłoby się wydawać, że krocząc nieznaną sobie drogą ryzykował. Nie pozwolił, by zaślepiły go rzeczy po ludzku piękne i atrakcyjne, ale spoglądał w niebo w kierunku Boga ze świadomością, że wszystko jest Jego własnością.

90. urodziny naszego Ojca Założyciela

 

Z OKAZJI
90. URODZIN
NASZEGO OJCA ZAŁOŻYCIELA
KSIĘDZA DOMENICO LABELLARTE

Przytaczamy przemówienie naszej Matki Generalnej, wygłoszone przez nią na początku Celebracji Eucharystycznej, której przewodniczył Jego Ekscelencja Francesco Cacucci, Arcybiskup Bari w kościele p.w. św. Rocha w Valenzano.„Cóż oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pańskiego.” (Ps 116,12-13)

Przybyliśmy tutaj, aby podziękować Panu za dar życia i powołania, które Pan dał naszemu Ojcu, księdzu Domenico Labellarte.

Eucharystia – najwyższe dziękczynienie, gromadzi nas wokół ołtarza z jej Przewodniczącym, naszym umiłowanym Pasterzem, Arcybiskupem, Jego Ekscelencją Francesco Cacucci, którego z wdzięcznością pozdrawiam w imieniu nas wszystkich.

Dla Jezusa żyjemy i działamy. W Nim nasze dziękczynienie nabiera wartości i skuteczności, w jedności z Nim staje się miłe i wymowne przed Ojcem Niebieskim.

Dzięki więc mówimy Panu, ponieważ 90 lat temu przyszło na świat pewne życie.rn

Papież dał mi wielką lekcję

Renata Domagalska

 

Nie słyszałam osobiście słynnych słów „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” Urodziłam się, gdy pontyfikat Jana Pawła II już trwał. Nie zmienił mojego życia radykalnie, ale dał coś, co pozwoliło dorastać do pełni człowieczeństwa. Pokazał, że spotkanie z Bogiem Osobowym, Wcielonym w Jezusie Chrystusie jest możliwe i konieczne, jeśli pragniemy być naprawdę szczęśliwi. Tylko Chrystus, bowiem wie, co w człowieku się kryje. Przypominał nieustannie o niezbywalnej godności osoby ludzkiej, ponieważ została stworzona na obraz i podobieństwo samego Boga, stworzona z miłości i do miłości (FC 5). Zobaczyłam w Janie Pawle II przykład wierności do końca, umiejętność przyjęcia własnej słabości i ograniczoności. Dał mi także wielką lekcję umierania, by ostatecznie dojść do celu - „powrócić do domu Ojca”.


Więcej artykułów:

[1] [2] [3] [4] [5] [6]